top of page

יום ג׳, 14 בינו׳

|

מקום השראה

׳כתוב בעור'- סדרת הרצאות על קעקועים ואנשים בראי התרבות והאומנות - מיכל סדן -1

בסדרת ההרצאות ננסה להבין את תופעת הקעקועים שהפכה חלק בלתי נפרד מחיינו כיום. הרצאה ראשונה: הקעקועים מימי קדם ועד ימינו. למה שימש בעולם העתיק ובימי יוון ורומא ? האם אכן נעלם מהבמה התרבותית בימי הביניים , מדוע זכה לרנסנס בעת החדשה? וכיצד עבר משולי התרבות המערבית אל מרכזה מאמצע שנות השבעים של המאה

הרישום נסגר
אירועים אחרים
׳כתוב בעור'- סדרת הרצאות על קעקועים ואנשים בראי התרבות והאומנות - מיכל סדן -1
׳כתוב בעור'- סדרת הרצאות על קעקועים ואנשים בראי התרבות והאומנות - מיכל סדן -1

מתי והיכן

14 בינו׳ 2020, 18:00 – 19:30

מקום השראה, אלונים 3, Alonei Abba, 3600500, Israel

על האירוע

הסדרה תתקיים בימי שלישי בשעה 18.00 – 19.30 הסדרה  תחל ב- 14.1.2020

מחיר הסדרה : 420 ₪(6מפגשים) , עלות מפגש בודד 80₪ . ההשתתפות מחייבת הרשמה מראש. להרשמה: https://meshulam.co.il/s/6d3536 לפרטים והרשמה : info@makomhashraa.co.il  , michalrae@gmail.com   054-5698038 מיכל, 050-7434019 שירלי, 052-6903503 יפעת

בין הנושאים: 'סודות מהאמנות האסורה' –עולם הקעקועים מתרבות שוליים למיינסטרים; 'אותה הגברת בשנוי אדרת'- מקומם ותפקידם של הקעקועים בתרבויות שונות; 'מנערת הקעקועים ל ME TOO'– על נשים וקעקועים; 'דיו מרפא' -הכח המרפא של הקעקועים; 'מספר על היד'-זיכרון, שואה וקעקועים; 'באמנות– כמו באמנות'  קעקועים ואמנות גוף. בהרצאות ישולבו סיפורים אישיים של המשתתפים ומרצים אורחים.  

מעט יותר: בשנתיים האחרונות הרצתי במכללת אורנים בקורס שנקרא 'מסע אישי במרחבי הזיכרון'. אחד השעורים בקורס עסק בקישור בין זיכרון אישי משמעותי לקעקוע. הנושא זכה להתעניינות רבה והמריץ אותי לפתח סדרת הרצאות שבה נבחן את מקומם של הקעקועים בחברה ובתרבות שלנו.   קעקועים מלווים את התרבות האנושית כבר אלפי שנים. עד לעשורים האחרונים הם נתפסו, בעולם המודרני המערבי כתרבות שוליים ששייכת למלחים, נהגי אופנועים ועבריינים. כיום הקעקועים הם חלק מהמיינסטרים התרבותי ונפוצים במעגלים חברתיים מרכזיים.

לסדרה קראתי : 'כתוב בעור'- סדרת הרצאות  על קעקועים ואנשים בראי התרבות והאמנות

מבין עושר הנושאים בחרתי להתמקד בשישה נושאים :

את הסרה נפתח בהרצאה 'סודות מהאמנות האסורה' –הרצאת מבוא שבה נספר את הסיפור של עולם הקעקועים מימי קדם ועד ימינו. למה שימש בעולם העתיק ובימי יוון ורומא ?  האם אכן נעלם מהבמה התרבותית בימי הביניים , מדוע זכה לרנסנס בעת החדשה? וכיצד עבר משולי התרבות המערבית אל מרכזה מאמצע שנות השבעים של המאה ה-20 ? ננסה להבין את המקום המיוחד של עולם הקעקועים באזורי הדמדומים שבין המותר לאסור, המופנם למוחצן, ההגון למתריס, השמרני למתירני, המייחד והמאחד. נסקור נושאים פופולריים וסגנונות ביטוי שונים. ההרצאה השנייה תקרא 'אותה הגברת בשנוי אדרת'-  בהרצאה נצא בעקבות מסעותיו של קפטן קוק המתאר ביומנו את המפגש עם האנשים המקועקעים בהאיטי ונסקור את מקומם ותפקידם של הקעקועים בתרבויות שונות. נתייחס לתרבותיות 'אחרות' כמו תרבויות אפריקה, המזרח הרחוק ואיי האוקינוס השקט לצד תרבויות מערביות קדומות. נשאל מה השתנה ביחס ל'אחרים' מאז ועד ימינו וכיצד השנויים משתקפים בעולם הקעקועים.   את ההרצאה השלישית נקדיש לאחרות  האולטימטיביות – הנשים . בהרצאה  'מנערת הקעקועים ל ME TOO'–  נבחן את סיפורן של הנשים המקועקעות בתרבות המערבית  מהמאה ה-19 עת שמשו כ'נערות קעקועים' בקרקסים ובמופעי שוליים ועד  לשימוש בקעקועים במאה ה- 21  כסממן של זהות מגדרית נשית, כביטוי למיניות נשית וכאמצעי למחאה נגד פגיעה מינית ואלימות . במפגש הרביעי  'דיו מרפא' -נעסוק בכח המרפא של הקעקועים. תהליך הקעקוע נודע כבעל כח מרפא אצל אנשים הסובלים מטראומות שונות. אצל בעלי צלקות הם משמשים להסתרת הצלקות וליפוי הגוף הפגוע.  יש אנשים שסובלים ממחלות ומשתמשים בקעקועים כאמצעי לביטוי של תקוה ומשאות נפש ותקוות להחלמה. בהרצאה ננסה להבין את כוחם המרפא של תהליך הקעקוע והקעקועים. אחד הארועים הטראומטיים במאה ה-20 שנקשר לקעקועים הוא השואה. בהרצאה החמישית  'מספר על היד' נעסוק בזיכרון, שואה וקעקועים. הנושא יוצג  הן מנקודת מבטם של  הניצולים נושאי המספר על היד ודורות ההמשך שלהם והן מנקודת המבט של המקעקע מאושוויץ. נושא נוסף אליו נתייחס בהרצאה הוא ייצוגים של דמויים הקשורים בשואה בקעקועים. את הסדרה נחתום בעיסוק בקעקועים כאמנות בכלל וכאמנות גוף, בפרט.   במרכז ההרצאה 'באמנות– כמו באמנות'  תעמודנה השאלות: מהי אמנות גוף ? מתי גוף מקועקע נעשה ליצירת אמנות מהלכת בעלת ערך נצחי  המשוייך ל'אמנות גוף' ומתי הוא חלק מההמון שמאמץ אופנה תקופתית חולפת?

ד"ר מיכל סדן – עבדה כמרצה באוניברסיטת תל אביב, מכללת אורנים, מכללת אחווה, מכללת ספיר ובית ברל. ניהלה את מוזיאון 'יד לילד' שבבית לוחמי הגטאות. ניסיון רב בהרצאות לקהל הרחב ובכנסים בארץ ובעולם. בעלת תואר דוקטור לפילוסופיה מבית הספר למדעי היהדות שבאוניברסיטת תל אביב. מוסמכת אוניברסיטת בר-אילן בטכנולוגיה ותקשורת בחינוך ובוגרת החוג לתולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב והמדרשה למורים לאמנות שבבית ברל.

כרטיסים

  • כתוב בעור - הרצאה חד פעמית

    ‏80.00 ₪
    המכירה הסתיימה
  • כתוב בעור - סדרת הרצאות (6)

    ‏420.00 ₪
    המכירה הסתיימה

סך הכל

‏0.00 ₪

שתף וספר לכולם

bottom of page